Laur Rodu Górków przyznany!

2019-11-26

 Michał Żyliński został laureatem  23 Ogólnopolskiego Turnieju Sztuki Ożywiania Słowa  o Laur Rodu Górków.
  
- W czasach kiedy słowo w przestrzeni publicznej często jest niestety zabijane, nasz turniej ożywiania słowa nabiera szczególnego znaczenia, a jego uczestnicy to bohaterowie tego wieczoru i nocy. Bardzo im dziękuję, że zdecydowali się na swojej artystycznej drodze postawić Szamotuły i przyjechali do nas z całej Polski– mówił podczas inauguracji imprezy Piotr Michalak, dyrektor Szamotulskiego Ośrodka Kultury.
   
W sobotni wieczór 23 listopada, przed prezentacjami konkursowymi, odbył się koncert  inaugurujący w wykonaniu Iwona Loranc z zespołem. Po magicznym koncercie, w czterech  konkursowych odsłonach wystąpili  interpretatorzy poezji śpiewanej, recytatorzy i monodramiści. Zmagania konkursowe trwały przeszło… siedem godzin. Komisja artystyczna w składzie: Piotr Kaźmierczak - aktor Teatru Polskiego w Poznaniu, Piotr Brymas- poeta, autor tekstów, Iwona Loranc - wokalistka, interpretatorka piosenki artystycznej  po wysłuchaniu 4 prezentacji poezji śpiewanej , 14 prezentacji w kategorii recytatorskiej  oraz obejrzeniu 6 monodramów, postanowiło przyznać następujące nagrody i wyróżnienia. 

Nagrodę główną  statuetkę Lauru Rodu Górków wraz z nagrodą pieniężną  1.000,- zł otrzymał  Michał Żyliński ze Śremu za interpretację tekstów: ”Wzlot” Jarosława Iwaszkiewicza oraz „Panie , przeminął jeszcze jeden dzień” Romana Brandstaettera.

W kategorii recytacja  przyznano dwie I nagrody: Alicji Czarnuszce ze Szczecina oraz Marcie Kusak z Gostynia. II nagrodę otrzymał Krystian Kanclerz  z Trzcianki i III nagrodę Nicola Łazarów z Poznania. Wyróżnienia otrzymali:  Michał Andrysiak  z Nowogardu, Monika Roszczak z Szamotuł, Danuta Łuszczek  ze Szczecina oraz Jakub Kasprowiak z Szamotuł.

W kategorii poezja śpiewana  nagrody otrzymali: I  nagrodę Katarzyna Zaraś  z Szamotuł  za interpretację tekstów Agnieszki Osieckiej pt. „Czarownica” z muzyką Przemysława Gintrowskiego oraz Czesława Miłosza „Wszystko w makówce”  z muzyką skomponowaną przez Krzysztofa Łączkowskiego z Szamotuł. Kasi Zaraś akompaniował  Krzysztof  Łączkowski. II nagrodę otrzymała Martyna Strychalska z Poznania (akompaniament Herman Żatuchin), III nagrodę Marta Pracownik z Krakowa oraz wyróżnienie Bogusław Gaca z Poznania. W kategorii  teatru jednego aktora  III nagrodę otrzymał Grzegorz Jan Majcher z Dębna za prezentację  spektaklu „ Dziadowskie opowieści”. Scenariusz został oparty  na motywach  wierzeń  i podań ludowych. Spektakl wyreżyserował sam wykonawca.

Plebiscyt publiczności wygrała Martyna Strychalska.

Nagrody zostały wręczone  przez dyrektora Piotra Michalaka oraz jurorów. Noc Sztuki  profesjonalnie poprowadził Włodzimierz Ignasiński, a nad całością czuwała Aleksandra Słomińska, koordynator imprezy.

Organizatorem  turnieju był Szamotulski Ośrodek Kultury, a wsparcia finansowego udzieliło Starostwo Powiatowe w Szamotułach. 

SzOK
 

Odwiedziny: 1 423 707  ,