30x30 – SPOŁECZNE PROJEKTY BIZNESU OSTATNIEGO 30-LECIA

2019-10-15

Podczas konferencji ,,Społeczne wyzwania biznesu po 30 latach gospodarki wolnorynkowej w Polsce”, która odbyła się 10 października 2019 r., ogłoszono listę projektów społecznych biznesu mających największą wartość dla społeczeństwa w mijającym 30-leciu.
Wśród laureatów znalazła się Grupa Amica, wyróżniona za działalność w zakresie bezpieczeństwa pracy, polegającą na finansowaniu i prowadzeniu przy fabryce we Wronkach Ochotniczej Straży Pożarnej. Organizatorem zestawienia jest ośrodek Thinktank, a jego koordynatorem Forum Odpowiedzialnego Biznesu.

OSP Amica została założona w 1953 roku. Obecnie należy do niej 48 członków – ochotników, którzy na co dzień są pracownikami Spółki Amica. Jednostka utrzymywana jest wyłącznie z budżetu firmy. Działania OSP polegają zwłaszcza na zwalczaniu pożarów oraz innych miejscowych zagrożeń. OSP Amica jest dysponowana przez Państwową Straż Pożarną przede wszystkim do zdarzeń poza terenem fabryki – na obszarze powiatu szamotulskiego i Puszczy Noteckiej. Do działań jednostki zaliczają się także liczne akcje profilaktyczne, polegające na szerzeniu wiedzy i umiejętności z zakresu udzielania pierwszej pomocy oraz bezpieczeństwa przeciwpożarowego.

- Nasza działalność jest całkowicie społeczna, wynika z pasji sporego grona naszych pracowników oraz potrzeby zapewnienia bezpieczeństwa w zakładzie. Remiza znajduje się na terenie firmy, ale interweniujemy przede wszystkim na zewnątrz. Gdy dochodzi do alarmu, otrzymujemy sygnał na telefony. Jeśli jesteśmy w pracy, informujemy tylko swoich przełożonych, którzy zazwyczaj błyskawicznie zwalniają nas z obowiązków na czas interwencji, ale zdarza się również, że do strażnicy docieramy z domów. Amica finansuje zarówno nasze wydatki inwestycyjne, jak i bieżące –
mówi Marta Napierała-Werner, prezes OSP Amica.  

Łącza kwota przeznaczona przez Amica S.A. na funkcjonowanie OSP Amica we Wronkach w 2018 roku to 152 367 zł. Straż dysponuje ponadstandardowym jak na jednostkę ochotniczą sprzętem i nowym samochodem. Na terenie fabryki interwencji nie ma zbyt wiele, ale ważna jest prewencyjna rola jednostki. Oprócz OSP w fabryce bezpieczeństwo zapewniają także ratownicy udzielający pierwszej pomocy, którzy są wśród pracowników wszystkich wydziałów.

Ranking wyłonił w sumie 60 projektów biznesu, które zdaniem jury miały największy wpływ społeczny w minionych 30 latach. Wyboru dokonało grono ekspertów zajmujących się w praktyce zawodowej społeczną odpowiedzialnością biznesu.

- Lista nagrodzonych inicjatyw jest tak różnorodna jak wyzwania, które podejmuje odpowiedzialny biznes, przyczyniając się do większej spójności społecznej i zrównoważonego rozwoju Polski. Są tu programy edukacyjne, środowiskowe, działania na rzecz grup wykluczonych, mające na celu zwiększenie bezpieczeństwa na drogach czy związane z nowymi technologiami. Ranking jest swoistym podsumowaniem minionych 30 lat gospodarki wolnorynkowej z perspektywy idei  CSR. Gratulujemy wszystkim firmom, których dobre praktyki znalazły się w zestawieniu i tym samym mogą być inspiracją dla kolejnych cennych inicjatyw –
mówi Marzena Strzelczak, dyrektorka Forum Odpowiedzialnego Biznesu.

Biuro Prasowe
Media Amica

Odwiedziny: 1 405 378  ,