6 milionów Polaków z profilem zaufanym

2020-04-16

Ostatnie tygodnie to rekordowe zainteresowanie e-usługami. Polacy posłuchali naszych zaleceń i sprawy urzędowe załatwiają przez internet.

Wzrost zainteresowania e-administracją najlepiej widać po stale rosnącej liczbie profili zaufanych (PZ). Właśnie osiągnęliśmy kolejny rekord – ma go już ponad 6 milionów Polaków.

Pół miliona w marcu

- Profil zaufany to punkt wyjścia dla każdego, kto chciałby załatwić sprawę urzędową online. To on potwierdza naszą tożsamość w internecie. To on jest kluczem do e-usług – mówi minister cyfryzacji Marek Zagórski. - Tylko w marcu założyło go ponad 528 tysięcy osób. Drugiego takiego miesiąca w historii PZ nie było. To rekord – dodaje szef MC.

W sumie od początku tego roku przybyło 1 381 298 nowych właścicieli profilu zaufanego. W styczniu - 296 477, w lutym - 391 189 i w marcu – 528 351. Wiele wskazuje na to, że kwiecień też ma szansę na rekord w tej kategorii – tylko w osiem pierwszych dni tego miesiąca Polacy założyli ponad 165 tysięcy PZtów.

Dzięki profilowi zaufanemu można online załatwić takie sprawy jak wniosek o nowy dowód osobisty, zgłoszenie narodzin dziecka, czy e-meldunek. Można też zawnioskować o odpisy aktów stanu cywilnego, ale i podpisać oraz wysłać pismo do urzędu w dowolnej, ważnej dla nas sprawie.

Ministerstwo Cyfryzacji
 

Odwiedziny: 1 637 869  ,