79. rocznica powstania Polskiego Państwa Podziemnego

2018-10-01

W czwartek 27 września w Poznaniu odbyły się uroczyste obchody upamiętniające 79 rocznicę utworzenia Polskiego Państwa Podziemnego.
Tradycją jest, że od kilkunastu lat bierze w nich udział młodzież z Wielkopolskiego Stowarzyszenia Pamięci Armii Krajowej – Koło w Szamotułach.

Tegoroczne uroczystości zaczęły się o godz. 10.00 Mszą Świętą w kościele pw. Najświętszego Zbawiciela przy ul. Fredry. Stamtąd pochód przeszedł w stronę zbiegu ul. Wieniawskiego i alei Niepodległości, przed pomnik Polskiego Państwa Podziemnego i Armii Krajowej. Na miejscu zgromadziło się wiele osób na czele z zasłużonymi kombatantami z AK i innych organizacji walczących w podziemiu podczas II wojny światowej. Część oficjalna rozpoczęła się podniesieniem flagi i odegraniem hymnu. Następnie do zgromadzonych gości przemówił marszałek województwa wielkopolskiego Marek Woźniak. Nie zabrakło także modlitwy, przeprowadzonej za poległych, wymordowanych i ojczyznę. Po niej odczytano apel pamięci - w podniosłej atmosferze, major wzywał żołnierzy walczących, przywódców oraz przedstawicieli politycznych. Mówił też  o wszystkich wojskowych, cywilnych konspiratorach, a także żołnierzach Armii Krajowej i ruchu Szarych Szeregów. Na koniec uroczystości kilkadziesiąt delegacji złożyło kwiaty przed pomnikiem. Wśród nich byli również przedstawiciele szamotulskiego koła WSPAK na czele z opiekunem – Piotrem Gotowym, prezes – Katarzyną Okraską oraz członkiem stowarzyszenia – Maksymilianem Leszczyńskim.

Obchody rocznicy powstania Polskiego Państwa Podziemnego są jedną z nielicznych okazji spotkań szamotulskiej młodzieży z zasłużonymi AK-owcami jak płk Jan Górski czy mjr Ludwik Misiek.

Piotr Gotowy – opiekun szamotulskiego koła WSPAK


Odwiedziny: 1 423 672  ,