Pożegnanie Siostry Janiny Kierstan [FOTO, FILM]

2014-07-04

W uroczystość  Najświętszego Serca Pana Jezusa 27 czerwca br. podczas mszy odpustowej pożegnano siostrę Janinę Kierstan, nową Matkę Generalną Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek Rodziny Maryi.

Ostatnio s. Kierstan pełniła funkcję dyrektora Domu Dziennego Pobytu, Świetlicy Socjoterapeutycznej oraz Jadłodajni w Szamotułach przy ulicy Lipowej.

Siostra Janina Kierstan zaczęła swoją działalność na rzecz mieszkańców naszej gminy w  1986 r. kiedy to została zastępcą dyrektora Domu Dziecka w Szamotułach. Na stanowisku tym pracowała 4 lata. W tym okresie wykazała wiele dobrego serca, życzliwości i zrozumienia dla wychowanków Domu Dziecka.

1 czerwca 2001r. została minowana przez Przełożoną Prowincjonalną na Dyrektora Domu Dziennego Pobytu i Świetlicy Socjoterapeutycznej. We wrześniu 2005 r. z uwagi na potrzeby szamotulskiej wspólnoty powierzono s. Janinie dodatkową funkcję - organizacja jadłodajni.

Przez kilkanaście lat działalności Domu Dziennego Pobytu i Świetlicy Socjoterapeutycznej s. Janina dała się poznać jako człowiek wielkiego serca, oddana swoim podopiecznym, życzliwa, wyrozumiała i znająca potrzeby ludzi. Nigdy nie odmówiła potrzebującym, służyła zawsze dobrą radą i rozmową z każdym.

To właśnie s. Janina zainicjowała w 2002r. I Festiwal Piosenki Seniorów. Wszystkie festiwale cieszyły się ogromnym  zainteresowaniem. Przyjeżdżały do Szamotuł liczne grupy z okolicznych miast. Każdy festiwal liczył około 400-600 uczestników. Wszystko to organizowała s. Janina wraz z załogą tzw. ,,Betlejemki” czyli Domu Dziennego Pobytu. Na festiwalach gościem honorowym była zawsze wszystkim znana Eleni. To ona swoim pięknym głosem uświetniała  każdy festiwal.
 
S. Janina organizowała również ciekawe spotkania ze znanymi ludźmi, jak: Leo Beenhakker, trener Smuda z piłkarzami, Mariusz Pudzianowski i wielu, wielu  innych. Organizowała również kiermasze prac dzieci i seniorów w UAM. Seniorzy brali również udział w Targach Aktywni 50+ w Poznaniu.

S. Janina Kierstan zorganizowała też ciekawe wyjazdy do Holandii i Niemiec, gdzie prezentowane były prace seniorów z Domu Dziennego Pobytu i dzieci ze Świetlicy Socjoterapeutycznej, co wzbudziło wielkie zainteresowanie  i zachwyt ludzi. Nawiązane zostały bardzo liczne kontakty z przyjaciółmi z Holandii, którzy bardzo chętnie odwiedzali Dom Dziennego Pobytu w Szamotułach i tutaj prezentowali swoje umiejętności na warsztatach z  seniorami.

Poświecenie s. Janiny dla seniorów i dzieci było naprawdę bardzo duże. Siostra miała zawsze dobre pomysły, które później realizowała. Okazywała seniorom i dzieciom wiele zrozumienia i nigdy nie czuła się zmęczona gdy była potrzebna. Swoją postawą dała przykład jak pomagać innym i  mieć otwarte serce dla wszystkich.

Wszystkie te działania podejmowane przez s. Janinę promowały nasze Miasto i Gminę nie tylko w Polsce, ale i zagranicą.
S. Janina została  wielokrotnie odznaczona przez władze państwowe w Warszawie oraz przez Marszałka Województwa Wielkopolskiego.

W kwietniu 2013r. s. Janina Kierstan została odznaczona medalem „Zasłużony dla Miasta i Gminy Szamotuły” za wybitnie osiągnięcia dla lokalnej społeczności.

KOMENTARZE(1)

Redakcja serwisu zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy zawierających wulgaryzmy i inne nie stosowne wypowiedzi oraz nie ponosi odpowiedzialności za treści zawarte w komentarzach.Komentarze pojawią się po akceptacji moderatora.
 
 
Oświadczam, że zapoznałem się z regulaminem i akceptuję jego postanowienia.
Poznań2014 2014-07-09 14:08:50

Będzie nam Siostry bardzo brakowało ...

Strona 1 z 1 1
Odwiedziny: 1 818 614  ,