Szamotulska młodzież w Forcie VII

2019-11-16

14 listopada z inicjatywy Wielkopolskiego Stowarzyszenia Pamięci Armii Krajowej – koło w Szamotułach, uczniowie szamotulskich szkół podstawowych nr 1 i nr 3 wzięli udział w wyjeździe do poznańskiego Fortu VII. Miesiąc temu obchodziliśmy 80 rocznicę powstania Konzentrationslager Posen – pierwszego obozu powstałego na ziemiach polskich, mieszczącego się w tym forcie. Młodzież miała okazję zwiedzić ekspozycję Muzeum Martyrologii Wielkopolan i wysłuchać przejmujących opowieści przewodnika.

KL Posen to pierwszy w okupowanej przez III Rzeszę w Polsce obóz koncentracyjny, funkcjonujący od 10 października 1939 r. Na terenie obozu śmierć poniosło ok. 20 tysięcy Wielkopolan. Uwięzieni w nim Polacy, w tym również mieszkańcy Szamotuł i okolic, byli rozstrzeliwani, torturowani, wieszani, zrzucani ze schodów lub umierali z powodu ciężkich warunków panujących w celach więziennych. W obozie już w październiku 1939 roku po raz pierwszy w Europie Niemcy użyli gazu do mordowania ludności cywilnej. Na terenie obozu zginęło wielu przedstawicieli wielkopolskiej inteligencji, zaangażowanych w polskim życiu społecznym i politycznym, uczestników powstania wielkopolskiego, patriotów będących członkami wpływowych polskich środowisk Poznania. Obóz był odwetem Niemców za powstanie wielkopolskie i dążenia niepodległościowe Wielkopolan po zakończeniu I wojny światowej.

Na zakończenie zwiedzania młodzi ludzi złożyli znicze pod ścianą przy której kilka osób dziennie było rozstrzeliwanych w czasie istnienia obozu.

Piotr Gotowy – opiekun szamotulskiego koła WSPAK

Odwiedziny: 2 023 026  ,