Szamotulski tomograf o wartości 2,4 miliona złotych oficjalnie przekazany [WIDEO]

2020-02-19

Wczoraj, 18 lutego 2020 r. w szpitalu powiatowym w Szamotułach Wojewoda Wielkopolski Łukasz Mikołajczyk oraz Starosta Szamotulski Beata Hanyżak oficjalnie przekazali Pacjentom nowy tomograf komputerowy. W uroczystości wzięli udział także posłowie i senator RP a także wiceminister Spraw Zagranicznych RP Szymon Szynkowski vel Sęk.

Pacjenci i lekarze - korzystają z urządzenia już od połowy stycznia. 64-rzędowy tomograf komputerowy zastąpił dotychczas wykorzystywany 4-rzędowy aparat, co zapewnia aż 16-krotnie dokładniejszą diagnostykę.

Urządzenie przekazane szamotulskiemu szpitalowi jest jednym z najnowocześniejszych w Wielkopolsce, zwiększa bezpieczeństwo Pacjentów. Tomograf jest przystosowany do badania osób o nietypowej budowie ciała – o wzroście do 2 metrów, o wadze do 300 kg.

Od kilku lat zwiększa się zapotrzebowanie na dokładną diagnostykę. Liczba badań wykonanych w szpitalnej Pracowni Tomografii Komputerowej wzrosła w ciągu czterech ostatnich lat o prawe 30 procent.

- Nowe urządzenie służyć będzie nie tylko mieszkańcom Powiatu Szamotulskiego – mówi Remigiusz Pawelczak, dyrektor szamotulskiego szpitala – Dogodne połączenia komunikacyjne i krótki czas oczekiwania na badanie sprawiają, że z usług Pracowni Tomografii Komputerowej w SP ZOZ w Szamotułach chętnie korzystają przyjezdni z różnych części województwa - głównie z terenów Aglomeracji Poznańskiej.Końcowy koszt zadania wraz z przystosowaniem pomieszczenia to 2 384 651,58 zł, w tym dofinansowanie - dotacja rządowa przekazana przez premiera Mateusza Morawieckiego w wysokości 1 876 000 zł z rezerwy ogólnej budżetu państwa, a 508 651,58 zł Powiat Szamotulski pokrył ze środków własnych.

Odwiedziny: 1 637 819  ,