SZAMOTUŁY. Uroczyste Świętowanie 100-lecia Odzyskania przez Polskę Niepodległości [WIDEO 1,2,3,4]

2020-11-11

Uroczysta Msza Św. za Ojczyznę w 100-lecie odzyskania przez Polskę Niepodległości.

SZAMOTUŁY. W niedzielę (11 listopada 2018) w Bazylice Kolegiackiej o godz. 12.00,  mieszkańcy Szamotuł świętowali niezwykły Jubileusz 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości.

Tegoroczne uroczystości religijno-patriotyczne rozpoczęły się od bicia dzwonów kościelnych, śpiewu  hymnu i Mszy św. w intencji naszej Ojczyzny. Koncelebrowanej liturgii przewodniczył ks. kan. Mariusz Marciniak w asyście ks. kan. Piotra Mameta i ks. kan. Bogdana Kończaka (porucznika AK).

- Dzisiaj w Święto Niepodległości możemy w wymowny sposób przekonać się o tym, że Pan Bóg troszczy się o naszą Ojczyznę. Dokładnie sto lat temu nasz kraj mógł na nowo cieszyć się upragnioną wolnością po 123 latach zaborów. Zgromadzeni w Dzień Pański stańmy przed Panem Bogiem pełni wdzięczności, złóżmy dziękczynienie za opaczność, która czuwa nad nami i nad tym ochotnym sercem. Podejmijmy dar  wolności jako zadanie budowania naszej wspólnoty narodowej, na fundamencie chrześcijańskiej tożsamości i braterstwa. Niech obecność Zmartwychwstałego Pana umacnia w nas Ducha modlitwy za naszą Ojczyznę i Kościół. Szczególnie tam gdzie jest On dyskryminowany i prześladowany. W tej wspólnocie, którą tworzymy tak licznie zgromadzo w naszej Bazylice, chcemy modlić się za naszą umiłowaną, niepodległą Ojczyznę - powiedział na początku liturgii ks. Mariusz Marciniak.W nabożeństwie wzięły udział liczne delegacje i poczty sztandarowe. Mszę św. zakończyło odśpiewanie hymnu „Boże coś Polskę”. Następnie uczestnicy uroczystości przeszli na Rynek gdzie odbyła się część oficjalna.


Oficjalne obchody 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości.

Oficjalne obchody 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości odbyły się szamotulskim Rynku. W uroczystościach uczestniczyli m.in. przedstawiciele lokalnych władz na czele ze Starostą Szamotulskim Józefem Kwaśniewiczem i Burmistrzem Szamotuł Włodzimierzem Kaczmarkiem. Poczty sztandarowe, mieszkańcy, członkowie grupy rekonstrukcyjnej, przedstawiciele służb mundurowych, harcerze, członkowie Zespołu Folklorystycznego „Szamotuły”.

Po oddaniu honorów sztandarom i wciągnięciu na maszt flagi narodowej, przemówienia wygłosili Burmistrz Szamotuł i Starosta Szamotulski.Złożono także kwiaty i zapalono znicze pod pomnikiem upamiętniającym ofiary walki o wolność naszej ojczyzny.


Piknik historyczny w 100-rocznicę odzyskania przez Polskę Niepodległości.

Kolejna część obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości kontynuowana była w Parku Zamkowym. Zorganizowano tam piknik historyczny, pokaz sprzętu militarnego oraz inscenizację bitwy.

 

Wielki Jubileusz 100-rocznicy (11.11.2018) odzyskania przez Polskę Niepodległości zakończyła - Muzyczna Gala Niepodległości w Bazylice Kolegiackiej, podczas której wykonano najpiękniejsze pieśni powstańcze i legionowe.
KOMENTARZE(0)

Redakcja serwisu zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy zawierających wulgaryzmy i inne nie stosowne wypowiedzi oraz nie ponosi odpowiedzialności za treści zawarte w komentarzach.Komentarze pojawią się po akceptacji moderatora.
 
 
Oświadczam, że zapoznałem się z regulaminem i akceptuję jego postanowienia.
Strona 1 z 0 > >>
Odwiedziny: 2 020 813  ,