Uroczyste ogłoszenie Kolegiaty Szamotulskiej Bazyliką Mniejszą [FOTO, VIDEO]

2014-09-23

Szamotuły. -Wierzę głęboko, że dzięki ingerencji Maryi matki Jezusa dziś możemy się cieszyć i być dumni z wyniesienia Kolegiaty do godności Bazyliki Mniejszej. Dziękujemy ci Maryjo! - mówił ks. Kanonik Mariusz Marciniak w sobotę 20 września na wieczornej Mszy św., której przewodniczył Metropolita Poznański Arcybiskup Stanisław Gądecki.
Papieski dokument odczytał ks. Kanonik Andrzej Grabański proboszcz szamotulskiej parafii w latach 2004-2012.






20 września 2014 r. to kolejna historyczna data dla Szamotuł. Tego dnia ks. Arcybiskup Metropolita Poznański Stanisław Gądecki dokonał odsłonięcia i poświęcenia tablicy informującej o dekrecie Papieża Franciszka z dnia 13 maja 2014 roku, podnoszącym naszą kolegiatę do godności bazyliki mniejszej.
 
To niecodzienne wydarzenie dokonało się podczas uroczystej mszy świętej. Nieprzypadkowo wybrano datę 20 września. W 1970 roku, 44 lata temu miała miejsce koronacja obrazu Matki Bożej. Ta niewielka ikona czyni wielkie rzeczy i stała się przedmiotem kultu. To, że kolegiata stała się bazyliką mniejszą jest z pewnością konsekwencją wcześniejszej koronacji, a koronacja skutkiem cudownych uzdrowień i nadzwyczajnej pomocy, jaką proszący w modlitwie otrzymują.

Uroczystości rozpoczęły się występami przed Zamkiem Górków. Jako pierwszy wystąpił znany nam zespół folklorystyczny „Szamotuły”. Po tym kolorowym i tanecznym występie zaprezentował się zespół „Grandioso” kierowany przez majora Pawła Joksa. Zespół jest częścią Orkiestry Reprezentacyjnej Wojsk Powietrznych w Poznaniu. Starannie dobrany repertuar i wykonanie bardzo podobały się zgromadzonej publiczności. Po tej artystycznej części głos zabrał ks. Kanonik Mariusz Marciniak i powitał wszystkich gości. O dokonanie oficjalnego powitania w imieniu władz samorządowych poproszono Burmistrza Miasta i Gminy Szamotuły Włodzimierza Kaczmarka. W ciepłych słowach powitał i złożył podziękowanie ks. Arcybiskupowi za przybycie i przewodniczenie uroczystościom. Burmistrz powitał przedstawicieli duchowieństwa, reprezentantów licznych instytucji i wszystkich przybyłych szamotulan. Mówił również o wielkiej randze tego historycznego wydarzenia, które nobilituje, ale jednocześnie zobowiązuje do jeszcze lepszego wypełniania naszych chrześcijańskich zobowiązań. Bazylika mniejsza to usankcjonowana, lepsza łączność ze Stolicą Piotrową i przynależność do znaczących świątyń Europy. Po zakończeniu tej pierwszej części nastąpiło procesyjne przejście do bazyliki. Wielka liczba pocztów sztandarowych, niosący relikwie i obrazy, orkiestra, Kurkowe Bractwo Strzeleckie, młodzież szkolna i przedstawiciele służb mundurowych. Wszyscy razem stworzyli bardzo długi, imponujący korowód, który zajął połowę długości ulicy Wronieckiej.

Tej niezwykle uroczystej liturgii, transmitowanej na żywo przez Telewizję Trwam, przewodniczył ks. Arcybiskup Stanisław Gądecki Metropolita Poznański. Podczas liturgii ks. Kanonik Andrzej Grabański odczytał papieski dekret. W czasie kazania ks. Arcybiskup dość szeroko omówił przywileje i obowiązki, jakie wiążą się z nadanym tytułem. Podniosły nastrój w czasie liturgii podkreśliła obecność chóru Cantabile i członkowie chóru z dyrygentem Andrzejem Wargułą doczekali się zasłużonych podziękowań za wykonane utwory. Wykonali m.in. Hymn Roberta Yorka skomponowany specjalnie dla Szamotuł Pani. Podobnie zasłużone podziękowania skierowano na ręce organisty Michała Dąbrowskiego, który zadbał o muzyczną stronę uroczystości. Osobne podziękowania skierowane zostały pod adresem Jarosława Kałużyńskiego za szczególne zaangażowanie w wykonanie tablicy pamiątkowej. Należy tu również wspomnieć o pomysłodawcach idei nadania kolegiacie szamotulskiej tytułu bazyliki mniejszej, którymi byli: Starosta Szamotulski Paweł Kowzan i ks. Kanonik Andrzej Grabański. 

Wsparcia finansowego na cele organizacji uroczystości udzielili: Starostwo Powiatowe, Urząd Miasta i Gminy, Bank Spółdzielczy Duszniki oraz liczni prywatni ofiarodawcy.

Po zakończeniu mszy św. dostojny gość ruszył na czele procesji wokół bazyliki i błogosławił napotkanym parafianom, zwłaszcza najmłodszym. Nie stronił też od pamiątkowych zdjęć. Można przypuszczać, że pewnie nie wszyscy zdali sobie z tego sprawę, że w niedzielę obudziliśmy się w nieco innej rzeczywistości. Przypieczętowany został fakt, że Szamotuły znalazły się w uprzywilejowanym gronie miast posiadających bazylikę.

Tekst: Andrzej Franke


KOMENTARZE(0)

Redakcja serwisu zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy zawierających wulgaryzmy i inne nie stosowne wypowiedzi oraz nie ponosi odpowiedzialności za treści zawarte w komentarzach.Komentarze pojawią się po akceptacji moderatora.
Oświadczam, że zapoznałem się z regulaminem i akceptuję jego postanowienia.
Strona 1 z 0 > >>
Odwiedziny: 2 025 794  ,