SZAMOTUŁY. Coraz więcej matek wybiera Szamotulską Porodówkę!


W Polsce w 2023 r. urodziło się o 33 tys. mniej dzieci niż w roku 2022. W województwie wielkopolskim liczba porodów spadła o 3 tys.
Szpital Powiatowy w Szamotułach jest jednym z dwóch szpitali w Wielkopolsce, gdzie tendencja jest odwrotna. Przyjęto więcej porodów, urodziło się 483 dzieci. To o 138 maluszków więcej niż w 2022.

.....

Apel dr Piotra Nowaka, dyrektora Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy Szamotuły o pomoc w przygotowaniu słownika biograficznego powstańców wielkopolskich gminy Szamotuły.
W styczniu 2024 r. rozpoczęła się praca nad Słownikiem biograficznym powstańców wielkopolskich gminy Szamotuły. Pracę nad dziełem zainicjował dr Piotr Nowak – dyrektor biblioteki, powołując redakcję słownika w ramach Pracowni Regionalnej biblioteki. Redakcja zajmuje się gromadzeniem materiałów do biogramów i koordynacją pracy nad słownikiem.

.....

Zaledwie miesiąc temu wylewano fundamenty pod budowę nowego przedszkola w Szamotułach. Dziś wojewoda wielkopolski Michał Zieliński wraz z władzami miasta wmurowali akt erekcyjny pod budowę placówki.Budowa przedszkola integracyjnego przy ul. Zygmunta Szczęsnego Felińskiego to wyczekiwana przez mieszkańców inwestycja. Projekt zakłada budowę 10 oddziałowego przedszkola wraz z wykonaniem układu komunikacji pieszo – jezdnej, placu zabaw, oświetlenia, miejsc składowania odpadów oraz miejsc parkingowych

.....

SZAMOTUŁY. W 78- rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego przypominam wspomnienia ks. por. Bogdana Kończaka, ps. „Kodan” – powstańca, odznaczonego m.in. Krzyżem Armii Krajowej i Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski, obecnie  emerytowanego proboszcza parafii pw. Świętego Krzyża w Szamotułach.

Powstanie Warszawskie było wymierzone militarnie przeciw Niemcom. Godzina "W" była początkiem powstania, największego niepodległościowego zrywu Armii Krajowej i największej akcji zbrojnej podziemia w okupowanej przez hitlerowców Europie.
1 sierpnia 1944 roku o godzinie 17 wybuchło powstanie, dzisiaj o tej samej godzinie zawyją syreny.

.....

W latach 1324-1513, w miejscu gdzie współcześnie znajduje się kościół, funkcjonował murowany zamek należący do możnego rodu dziedziców Świdwa – Szamotulskich, dlatego miejsce to nosi nazwę etnograficzną: Świdlin. W latach 1514-1674 dziedzicami tego zamku i włości byli: Górkowie, Rokossowscy, Kostkowie i Łąccy (Kronika parafialna). To właśnie Jan Korzbok Łącki sprowadził do Szamotuł zakonników, prawdopodobnie w 1675 r. ,,darując im pewną sumę na budowę oraz zamek dawny w ciągu czasu częściowo zrujnowany z przylegającą ziemią na klasztor, ogród wygodny, dostatni” (Kronika reformatów szamotulskich).

.....

Suma Odpustowa Ku Czci Matki Bożej Pocieszenia Szamotuł Pani. Mszę Św. odprawił i kazanie wygłosił ks. abp Wojciech Polak, Prymas Polski.
 Prymas Polski przewodniczył 29 sierpnia w szamotulskiej bazylice Mszy św. kończącej obchody 50-lecia koronacji tutejszego wizerunku Matki Bożej Pocieszenia Pani Szamotuł. W homilii nawiązał do trudności i obaw minionego roku, zauważając, że może i w nich warto dostrzec znak Bożej Opatrzności.

.....

15 sierpnia - 101. rocznica Bitwy Warszawskiej, Obchody Święta Wojska Polskiego w 102. rocznicę wybuchu Powstań Śląskich  i Święto Wniebowzięcia Najświętrzej Maryi Panny.


Święto Wojska Polskiego – to święto państwowe Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej, obchodzone 15 sierpnia na pamiątkę zwycięskiej bitwy warszawskiej z 1920 roku, zwanej też Cudem nad Wisłą.
Na przedpolach Warszawy 13-15 sierpnia 1920 r. rozegrała się decydująca batalia wojny polsko-bolszewickiej. Określana „cudem nad Wisłą” i uznawana za 18. przełomową bitwę w historii świata zadecydowała o niepodległoś
ci...

.....

Wspaniała historia pisze się na 25 lecie klubu Szamotulanina zostajemy Mistrzem 3 ligi kobiet w rozgrywkach Wielkopolskiego Związku Piłki Siatkowej i jednocześnie uzyskujemy awans do 2 ligi kobiet rozgrywek centralnych.


.....

SZAMOTUŁY. W niedzielę, 29 grudnia, w Szamotulskiej Bazylice Kolegiackiej odbył się wspaniały koncert, w którym wystąpili artyści z Zespołu Folklorystycznego "Szamotuły", działającego przy Szamotulskim Ośrodku Kultury. Koncert cieszył się ogromnym zainteresowaniem i spotkał się z dużym aplauzem.

Podczas koncertu miało miejsce uroczyste nadanie Godności Lidera Pracy Organicznej oraz wręczenie Statuetki Honorowego Hipolita dla Macieja Sierpińskiego, kierownika Zespołu Folklorystycznego „Szamotuły”.
 

.....

W czwartek (18.12.2019) w Zespole Szkół nr 3, odbyło się tradycyjne spotkanie wigilijne zawodników, zawodniczek, rodziców, sympatyków, działaczy i trenerów UKS SZAMOTULANIN Szamotuły.


Spotkanie było okazją do podsumowania roku 2019, który dla klubu był najlepszych w 24-letniej historii. Podczas spotkania Prezes Klubu Pan Wiesław Małyszka przypomniał wszystkie osiągnięte wyniki, podziękował władzom samorządowym, sponsorom oraz działaczom za umożliwienie warunków do treningu dla naszych podopiecznych. Podczas spotkania złożono sobie życzenia, przedstawiono plany na rok 2020.

.....

Strona 1 z 11 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 > >>
Odwiedziny: 2 062 275  ,