SP ZOZ w Szamotułach zrealizował projekt zakupu sprzętu medycznego dla Szpitalnego Oddziału Ratunkowego. Na Oddział trafił nowoczesny, wysokospecjalistyczny sprzęt, który już teraz ratuje życie Pacjentów. Nowe urządzenia są przystosowane do udzielania pomocy dzieciom.


Cały projekt kosztował prawie pół miliona złotychi został dofinansowany kwotą 411 825 zł z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, Program Operacyjny Infrastruktura i Środowisko na lata 2014-2020. Wkład własny w wysokości 72 675 zł został pokryty z dotacji Powiatu Szamotulskiego. Celem projektu jest poprawa infrastruktury sprzętowej Szpitalnego Oddziału Ratunkowego...

.....

„ Bóg jest miłością: kto trwa w miłości , trwa w Bogu, a Bóg trwa w nim”.


W sobotę, 25 maja 2019r. wspólnota parafialna przeżywała szczególną uroczystość, srebrny jubileusz kapłaństwa ks. Mariusza Marciniaka, proboszcza Bazyliki Szamotulskiej. Głównym punktem obchodów jubileuszu była uroczysta Eucharystia, której przewodniczył ks. Jubilat.
- W czasie tej Mszy św. pragnę Bogu dziękować za dar powołania mnie niegodnemu słudze, dziękować za dar życia. Zatem modlę się i proszę o błogosławieństwo i wszelkie potrzebne łaski dla moich rodziców, dziękować za moją rodzinę...

.....

Od kilkunastu lat przy deptaku prowadzącym do Parku Zamkowego znajduje się nie tylko dzikie wysypisko. Miało być uprzątnięte - informował UMiG Szamotuły w marcu 2019r.


- samorządowcy w czasie objazdu inwestycji pojawili się na działce przy ul. Nowowiejskiego. Nie ma co kryć – widok raczej nie urzeka. Podjęto decyzję o uprzątnięciu przez ZGK tej działki i określeniu ewentualnej możliwości wykorzystania znajdujących się tam elementów budowlanych.

Zobacz jak wygląda to miejsce dzisiaj, 20 maja 2019r.

.....

Trwają prace związane z naprawą kostki brukowej w otoczeniu budynku dworca PKP w Szamotułach. Fatalny stan nowej nawierzchni położonej w 2017r., było widać już po paru miesiącach.


Bruk na szamotulskim Rynku leży od wielu dziesięcioleci.....i nie wymaga najmniejszych poprawek! Tymczasem nasze władze zlecają w  roku 2017  wykonanie nawierzchni granitowej w pobliżu szamotulskiego dworca PKP. Wybrano jako materiał dużą kostkę brukową. To trudny materiał. Już zaraz po położeniu zauważyliśmy nierówności w nawierzchni. Jedne kostki wystawały wyżej od drugich. Dalej było już tylko gorzej.

.....

Dzisiaj przeżywamy uroczystość Najświętszej Maryi Panny, Królowej Polski, głównej patronki naszej Ojczyzny. W Bazylice Kolegiackiej o godz. 10.30 odprawiona została msza św. w intencji Ojczyzny. Liturgię mszy św. odprawił i kazanie wygłosił proboszcz Bazyliki ks. kan. Mariusz Marciniak.


3 maja Kościół katolicki w Polsce obchodzi uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski. Nawiązuje ona do ważnych wydarzeń z historii Polski: obrony Jasnej Góry przed Szwedami w 1655 r., ślubów króla Jana Kazimierza - powierzenia królestwa opiece Matki Bożej, a także 228 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Po odzyskaniu niepodległości w 1918...

.....

XI Międzynarodowe Targi Tulipanów Chrzypsko Wielkie 2019


Pierwszy dzień XI Międzynarodowych Targów Tulipanów w Chrzypsku Wielkim to przede wszystkim ceremonia chrztu nowej odmiany tulipana. Jerzy Smorawiński dołączył do grona elitarnych tulipanów z Chrzypska Wielkiego.

Organizatorzy już po raz jedenasty wszystkim uczestnikom tego wyjątkowego wydarzenia, w gospodarstwie ogrodniczym Bogdana Królika, zapewnili moc atrakcji nie tylko dla miłośników tulipanów.

.....

W pierwszą niedzielę po Wielkanocy Kościół katolicki obchodzi ustanowione przez Jana Pawła II Święto Miłosierdzia Bożego.


Kult Bożego Miłosierdzia związany jest z objawieniami zakonnicy ze zgromadzenia Matki Bożej Miłosierdzia, Faustyny Kowalskiej, której w 1935 roku objawił się Jezus, polecając by głosiła orędzie o Bożym Miłosierdziu całemu światu. 17 sierpnia 2002 r., podczas pielgrzymki do Polski, Jan Paweł II zawierzył cały świat Bożemu Miłosierdziu i poświęcił sanktuarium w Krakowie Łagiewnikach.


.....

Uwaga - utrudnienia przy targowisku !!!
Rozpoczynają się zaplanowane wcześniej prace budowlane na targowisku miejskim w Szamotułach.

Od dnia 27 kwietnia 2019 roku w każdą sobotę i niedzielę,  w godzinach od 6:00 do 15:00 będą utrudnienia w ruchu.  Dojazd do parkingu przy Bazylice Mniejszej będzie możliwy wyłącznie od ulicy Kapłańskiej. Na ulicy Cmentarnej częściowo zostanie zamknięty ruch kołowy, zostanie wprowadzone oznakowanie pionowe. Utrudnienia potrwają do końca września bieżącego roku.


.....

Ubiegłoroczne wydawnictwo cd „Romuald Jędraszak. Portret dudziarza wielkopolskiego” Szamotulskiego Ośrodka Kultury, nominowane zostało do konkursu „Fonogram Źródeł 2018”, będącego częścią Festiwalu Folkowego Polskiego Radia „Nowa Tradycja”. 


25 kwietnia podczas konferencji prasowej ogłoszone zostały wyniki. Spośród 25 nominowanych wydawnictw, jury w składzie: prof. Piotr Dahlig – etnomuzykolog, Instytut Muzykologii UW, dr Weronika Grozdew-Kołacińska – etnomuzykolog, Instytut Sztuki PAN, Maria Baliszewska, Anna Borucka-Szotkowska i Magdalena Tejchma – dziennikarki RCKL, przyznało wydawnictwu szczęśliwe 3. miejsce za - jak podkreślono w uzasadnieniu - "wyczerpującą dokumentację działalności muzyka i nauczyciela".

.....

Wielka Sobota – święcenie pokarmów i modlitwa przed Grobem Pańskim w Bazylice Szamotulskiej.


Dziś przeżywamy Wielką Sobotę, trzeci dzień Triduum Paschalnego. Tradycją tego dnia jest święcenie pokarmów wielkanocnych i modlitwa nad Pańskim Grobem.
W koszyku wielkanocnym powinny znaleźć się: chleb, baranek wielkanocny, mięso, sól, pieprz, chrzan, malowane jajka i słodycze. Umieszczanie ich w tzw. święconce nie jest przypadkowe. Każdy z nich ma znaczenie symboliczne. I tak np. jajko oznacza odradzające się życie, a baranek – Zmartwychwstałego Chrystusa. Zwyczaj święcenia pokarmów sięga XIII w.

.....

Strona 1 z 24 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 > >>
Odwiedziny: 1 253 779  ,