SZAMOTUŁY. W 78- rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego przypominam wspomnienia ks. por. Bogdana Kończaka, ps. „Kodan” – powstańca, odznaczonego m.in. Krzyżem Armii Krajowej i Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski, obecnie  emerytowanego proboszcza parafii pw. Świętego Krzyża w Szamotułach.

Powstanie Warszawskie było wymierzone militarnie przeciw Niemcom. Godzina "W" była początkiem powstania, największego niepodległościowego zrywu Armii Krajowej i największej akcji zbrojnej podziemia w okupowanej przez hitlerowców Europie.
1 sierpnia 1944 roku o godzinie 17 wybuchło powstanie, dzisiaj o tej samej godzinie zawyją syreny.

.....

Spółka PKP Polskie Linie Kolejowe zakończyła ocenę dokumentów ze wstępnymi studiami planistyczno-prognostycznymi, które przygotowały samorządy województw. Wszystkie zgłoszone projekty były oceniane według takich samych kryteriów określonych w wytycznych naboru, uwzględniając różne aspekty, m.in. demograficzno-społeczny, środowiskowy, ekonomiczny, techniczno-eksploatacyjny oraz wyniki analiz studialnych.

Podczas konferencji prasowej w Nojewie wojewoda wielkopolski Michał Zieliński przedstawił zakres inwestycji z Wielkopolski, które zakwalifikowały się do programu.

.....

27 stycznia 1945 roku, to data już bardzo odległa i jest coraz mniej wśród nas świadków tamtych wydarzeń. Odchodzą i niedługo pozostaną nam tylko pomniki i zapisy historii. Już po raz 77 obchodzimy  rocznicę wyzwolenia naszego miasta i odzyskania wolności spod okupacji niemieckiej podczas II wojny światowej.


W 77. rocznicę wyzwolnia naszego miasta publikuję niezwykłą opowieść płk Zenona Klemenczaka o Szamotułach, która ukazała się w Gazecie Moje Miasto wychodząca w Słupsku i Internecie - autorstwa Andrzeja Obecnego. Zenon Klemenczak, urodził się 7 września 1930 roku w Szamotułach przy ulicy Szerokiej 4 w rodzinie czeladnika masarniczego Ignacego Klemenczaka i jego żony Marianny z domu Pospiesznej.


.....

W latach 1324-1513, w miejscu gdzie współcześnie znajduje się kościół, funkcjonował murowany zamek należący do możnego rodu dziedziców Świdwa – Szamotulskich, dlatego miejsce to nosi nazwę etnograficzną: Świdlin. W latach 1514-1674 dziedzicami tego zamku i włości byli: Górkowie, Rokossowscy, Kostkowie i Łąccy (Kronika parafialna). To właśnie Jan Korzbok Łącki sprowadził do Szamotuł zakonników, prawdopodobnie w 1675 r. ,,darując im pewną sumę na budowę oraz zamek dawny w ciągu czasu częściowo zrujnowany z przylegającą ziemią na klasztor, ogród wygodny, dostatni” (Kronika reformatów szamotulskich).

.....

Suma Odpustowa Ku Czci Matki Bożej Pocieszenia Szamotuł Pani. Mszę Św. odprawił i kazanie wygłosił ks. abp Wojciech Polak, Prymas Polski.
 



Prymas Polski przewodniczył 29 sierpnia w szamotulskiej bazylice Mszy św. kończącej obchody 50-lecia koronacji tutejszego wizerunku Matki Bożej Pocieszenia Pani Szamotuł. W homilii nawiązał do trudności i obaw minionego roku, zauważając, że może i w nich warto dostrzec znak Bożej Opatrzności.

.....

Zapraszam do obejrzenia filmu z 1939 roku  z uroczystości przekazania darów na FON dla 1. kompanii Obrony Narodowej Szamotuły - batalion ON mobilizowany przez 57 pp Wielkopolskiej im. Króla Karola II Króla Rumunii, przez ludność Szamotuł.


- W Szamotułach w województwie poznańskim ludność miejscowa z drobnych składek zakupiła dla armii broń i sprzęt wojskowy. Starsze pokolenie  w Szamotułach ma za sobą piękne karty walki o niepodległość, młodsze natomiast rośnie na przyszłych obrońców kraju.

.....

15 sierpnia - 101. rocznica Bitwy Warszawskiej, Obchody Święta Wojska Polskiego w 102. rocznicę wybuchu Powstań Śląskich  i Święto Wniebowzięcia Najświętrzej Maryi Panny.


Święto Wojska Polskiego – to święto państwowe Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej, obchodzone 15 sierpnia na pamiątkę zwycięskiej bitwy warszawskiej z 1920 roku, zwanej też Cudem nad Wisłą.
Na przedpolach Warszawy 13-15 sierpnia 1920 r. rozegrała się decydująca batalia wojny polsko-bolszewickiej. Określana „cudem nad Wisłą” i uznawana za 18. przełomową bitwę w historii świata zadecydowała o niepodległoś
ci...

.....

Wojewoda Wielkopolski podpisał koleje umowy w ramach Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg z powiatem szamotulskim oraz nowotomyskim.

W ramach Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg z powiatem szamotulskim oraz nowotomyskim Ponad 5 mln zł dofinansowania z RFRD na przebudowę drogi powiatowej Śmiłowo – Gałowo, Śmiłowo – Jastrowo wraz z budową ronda w miejscowości Jastrowo. Budowa wpłynie na zwiększenie dostępności do zlokalizowanych w obrębie drogi i projektowanej przez WZDW w Poznaniu obwodnicy Szamotuł oraz terenów inwestycyjnych przeznaczonych pod aktywizacje gospodarczą.

Również ponad 2 mln zł dofinansowania na przebudowę drogi powiatowej na odcinku w m. Śliwno. Przebudowa drogi ułatwi mieszkańcom Śliwna bezpieczny dojazd do zakładów pracy, szkół a także urzędów, instytucji społecznych i kulturalnych mających siedzibę w Dusznikach i Nowym Tomyślu oraz Kuślinie.


.....

Z ARCHIWUM. W dniu, 11 listopada 2018, w Bazylice Kolegiackiej o godz. 12.00, mieszkańcy Szamotuł świętowali niezwykły Jubileusz 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości.


Wideorelacje:
1. Uroczysta Msza Św. za Ojczyznę w 100-lecie
    odzyskania przez Polskę Niepodległości.
2. Oficjalne obchody 100-lecia Niepodległości.
3. Piknik historyczny w 100-rocznicę odzyskania przez Polskę Niepodległości.
4. Muzyczna Gala Niepodległości w 100-rocznicę odzyskania przez Polskę Niepodległości.
    Zachęcam do obejrzenia filmów!

.....

Siatkarze UKS Szamotulanin Wicemistrzami Polski Kadetów w sezonie 2019/20.
Mecz UKS SZAMOTULANIN - JASTRZĘBSKI WĘGIEL. Ceremonia dekoracji drużyn oraz zakończenia Mistrzostw Polski Juniorów Młodszych Szamotuły 2020, wywiady.
.....

Strona 1 z 27 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 > >>
Odwiedziny: 1 920 588  ,