Ponad dwa miliony Polaków ma już e-dowód.
A Ty kiedy złożysz wniosek o swój?


We wtorek 19 listopada ktoś w Polsce odebrał dwumilionowy e-dowód. Czy wiesz, że są takie gminy, w których wszyscy pełnoletni mieszkańcy - odbierając nowy dokument - aktywowali jego warstwę elektroniczną?
E-dowód to dowód osobisty z warstwą elektroniczną. Taki dokument odbierają wszyscy, którzy wniosek o dowód osobisty złożyli 4 marca tego roku i później. Zasadnicza różnica między nowym dowodem a starym jest taka, że e-dowód to także nośnik naszej identyfikacji elektronicznej.

.....

Ks. Mariusz Marciniak, proboszcz Bazyliki Kolegiackiej, zaprasza na mszę św. w intencji Ojczyzny.


Z okazji 101. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości pragniemy polecać Bożej Opatrzności losy naszej Ojczyzny i rodaków na całym świecie. Msza Święta w intencji Ojczyzny zostanie odprawiona jutro o godz. 10.30.

WYJĄTKOWA WIECZORNICA – RAZ NA STO LAT!
W przeddzień święta setnej rocznicy odzyskania niepodległości przez naszą Ojczyznę parafialny oddział Akcji Katolickiej przy Bazylice Kolegiackiej w Szamotułach zorganizował w sobotę 10 listopada  wieczornicę patriotyczną.

Relację ze spotkania przygotowali: Maciej Lesicki i Ryszard Kurczewski.


.....

Tak jak obiecałem, udostępniam film z części oficjalnej uroczystości!


Jubileusz 100 – lecia powstania Gimnazjum i Liceum  im. ks. Piotra Skargi już za nami.
Dnia 21 września br. miały miejsce główne uroczystości jubileuszowe, przebiegały według ramowego programu. Rozpoczęto mszą św. w kościele pw. św. Krzyża w Szamotułach, po wspólnym nabożeństwie absolwenci, zaproszeni goście, sympatycy szkoły jubilatki przemaszerowali w korowodzie do Hali „Szamotulanka”, która tego dnia wypełniła się wzruszeniami, wspomnieniami i ogromnymi emocjami towarzyszącymi spotkaniom po latach.

.....

41 lat temu, 16 października 1978 roku, o godzinie 18.18 znad Kaplicy Sykstyńskiej na placu św. Piotra w Rzymie uniósł się biały dym. Był to znak, że kardynałowie zgromadzeni na konklawe wybrali następcę św. Piotra. Okazał się nim ksiądz kardynał Karol Wojtyła z Polski.


Nowy papież, 264. w historii Kościoła, przyjął imię Jan Paweł II. Był pierwszym od ponad 450 lat papieżem niepochodzącym z Włoch, a także najmłodszym od półtora wieku. Miał 58 lat. Został wybrany w ósmym głosowaniu, większością 99 głosów, spośród 111 uczestników konklawe.

.....

Drużyna Dresdner S.C. po raz trzeci z rzędu zwyciężyła w turnieju Amica Cup.


Zawody organizowane z udziałem największego polskiego producenta AGD jako sponsorem tytularnym to największe doroczne wydarzenie sportowe w powiecie szamotulskim. W kolejnej ich edycji, w dniach od 20 do22 września w Hali „Wacław” w Szamotułach, w szranki stanęły drużyny siatkarek, które zajęły w poprzednim sezonie miejsca na podium w najwyższych klasach rozgrywkowych Polski i Niemiec. Amica zaakcentowała swoje przywiązanie do tej dyscypliny sportu także meczem reprezentacji Fabryki Kuchni we Wronkach z drużyną „Złotek” – Mistrzyń Europy z pamiętnej drużyny trenera Andrzeja Niemczyka.

.....

Dzisiaj (26 września) w SP ZOZ w Szamotułach miało miejsce uroczyste podsumowanie dofinansowania Szpitalnego Oddziału Ratunkowego.


Wśród zaproszonych gości byli: Poseł na Sejm RP Marta Kubiak, Dyrektor Gabinetu Wojewody Wielkopolskiego Michał Dembiński, Dyrektor Wydziału Zdrowia Urzędu Wojewódzkiego w Poznaniu Damian Marciniak, Starostowie Szamotulscy Beata Hanyżak i Rafał Zimny wraz z Członkami Zarządu  Kazimierzem Michalakiem i Andrzejem Grzeszczykiem.
Przybyłych gości przywitał Dyrektor SP ZOZ w Szamotułach Remigiusz Pawelczak, wyraził zadowolenie, że dzięki dofinansowaniu szamotulski SOR wzbogacił się w specjalistyczny...

.....

Po dwóch dniach zmagań siatkarskich (14-15 września br.)   dobiegł końca Międzynarodowy Turniej Piłki Siatkowej im. Blanki Rusinek w Szamotułach. W turnieju udział wzięło 6 zespołów z naszego kraju oraz zaproszony zespół Dresden z Niemiec.


Młodziczki Szamotuł zostały podzielone przez trenera na dwa zespoły i w składach ośmio osobowych reprezentowały nasz klub jako Szamotulanin l i Szamotulanin ll. Bardzo dobrze zaprezentował sie drugi zespół Szamotuł, który po dwóch dniach walki na parkiecie uplasował się na wysokim V miejscu co pokazuje że zaplecze Młodziczek naszego klubu potrafi wygrywac z takimi zespołami jak Orlik Szczecin 3:0 oraz Pałac Bydgoszcz 2:1.

.....

Zapraszam do obejrzenia filmu z 1939 roku  z uroczystości przekazania darów na FON dla 1. kompanii Obrony Narodowej Szamotuły - batalion ON mobilizowany przez 57 pp Wielkopolskiej im. Króla Karola II Króla Rumunii, przez ludność Szamotuł.


- W Szamotułach w województwie poznańskim ludność miejscowa z drobnych składek zakupiła dla armii broń i sprzęt wojskowy. Starsze pokolenie  w Szamotułach ma za sobą piękne karty walki o niepodległość, młodsze natomiast rośnie na przyszłych obrońców kraju.

.....

W sierpniu 2018 roku rozpoczęła się modernizacja linii kolejowej między Poznaniem Głównym a Szczecinem Dąbiem. W pierwszym etapie prace prowadzone są na odcinku Poznań – Wronki. Przebudowywane są stacje i przystanki kolejowe w tym tory, sieć trakcyjna i system sterowania ruchem kolejowym.


W Szamotułach  prowadzone są prace związane z budową nowych peronów i przejścia podziemnego prowadzącego na perony. Zamontowane na nich windy, ułatwią poruszanie się po stacji osobom  starszym i o ograniczonej możliwości poruszania się. Na peronach z antypoślizgową nawierzchnią...

.....

15 sierpnia - 99. rocznica Bitwy Warszawskiej, Obchody Święta Wojska Polskiego w 100. rocznicę wybuchu Powstań Śląskich  i Święto Wniebowzięcia Najświętrzej Maryi Panny.


Święto Wojska Polskiego – to święto państwowe Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej, obchodzone 15 sierpnia na pamiątkę zwycięskiej bitwy warszawskiej z 1920 roku, zwanej też Cudem nad Wisłą.
Na przedpolach Warszawy 13-15 sierpnia 1920 r. rozegrała się decydująca batalia wojny polsko-bolszewickiej. Określana „cudem nad Wisłą” i uznawana za 18. przełomową bitwę w historii świata zadecydowała o niepodległoś
ci...

.....

Strona 1 z 25 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 > >>
Odwiedziny: 1 362 224  ,