W piątek (8 marca) w restauracji Rycerska, Szamotulski Oddział Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów świętował Międzynarodowy Dzień Inwalidów i Dzień Kobiet.


Członkowie szamotulskiego oddziału Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów z organizacją tradycyjnego, uroczystego spotkania nie chcieli czekać do 17 marca. Tego dnia obchodzi się Międzynarodowy Dzień Inwalidów, natomiast  8 marca – Dzień Kobiet. A że w szamotulskiej organizacji pań nie brakuje to decyzja była oczywista – piątek, 8 marca w restauracji Rycerska.

.....

Kazimierz Kamieński pseudonim „Gryf”, „Huzar”  to jeden z najdłużej i najskuteczniej walczących żołnierzy polskiego podziemia niepodległościowego. Dziś, w Narodowym Dniu Pamięci Żołnierzy Wyklętych, Prezydent Andrzej Duda wziął udział w uroczystościach przed Pomnikiem ku czci niezłomnego kapitana i jego żołnierzy w Wysokiem Mazowieckiem.


- Oni doskonale widzieli, że wolnej Polski nie ma, że prawdziwej niepodległości nie ma i prawdziwej suwerenności nie ma. Dlatego sięgnęli po broń ponownie – mówił Andrzej Duda.

.....

Dzisiaj (01.03.2019r.), oficjalnie oddano do użytku nową część placówki. Od poniedziałku, w nowych salach, wiedzę zdobywać będą najmłodsi uczniowie Szkoły Podstawowej nr 3 w Szamotułach.


Czekały dzieci, czekali rodzice i czekali samorządowcy. Prace, szczególnie tak  skomplikowane, potrwać muszą. Przecież budowa i wyposażenie nowego skrzydła szkoły do zadań łatwych nie należy. Było wzruszenie, zadowolenie , szczęście dzieci i oddech ulgi dorosłych. Przy realizacji takich inwestycji często nie wszystko wychodzi idealnie. W „Trójce” było inaczej -  udało się perfekcyjnie!

.....

Każdy, kto wsiada na rower musi mieć się na baczności, zwłaszcza w mieście. Na co powinien uważać? Przede wszystkim na innych uczestników ruchu, ale też i na siebie samego. Jakie są najczęstsze grzechy rowerzystów i jakie kary im grożą? Jak jeździć bezpiecznie? Zobacz!


Jazda rowerem daje bez wątpienia sporo frajdy. Niezależnie, czy ktoś jeździ tylko turystycznie z rodziną, czy jest fanem bardziej ekstremalnych odmian kolarstwa. Wielu Szamotulan co jakiś czas wybiera się w dłuższe lub krótsze przejażdżki dla czystej przyjemności. O dobrym wpływie jazdy rowerem na nasze zdrowie i “wagę” nie muszę chyba nikogo przekonywać. Nowa i coraz bogatsza infrastruktura rowerowa w Szamotułach i okolicy, tylko zachęca do takich przejażdżek.

.....

Wczoraj (7 lutego br.) odbyło się posiedzenie Komisji Gospodarki Komunalnej Rady Miasta i Gminy Szamotuły pod przewodnictwem Marka Pawlickiego... Czyżby Radni uwierzyli, że „można inaczej” - być bliżej mieszkańców i dostrzegać ich problemy! A może to tylko wiosenny powiew ?
Zapraszam do obejrzenia pełnej relacji wideo.


Zdjęcia zamieszczone poniżej pochodzą z dnia dzisiejszego (8 lutego) i ukazują kontekst tematów poruszonych na komisji komunalnej przez radnych: m.in. śmieci na ulicy Nowowiejskiego i lamp świecących w nocy na boisku w rejonie Lipowa - Felińskiego.
/Red/.....

„Moon River” w wykonaniu  Joanny Szynkowskiej vel Sęk i Pawła Kuźniaka, podczas koncertu karnawałowego (2 lutego 2019) w wykonaniu Orkiestry Kameralnej Capella Samotulinus, w Auli im. Stefana Krawczyka przy Państwowej Szkole Muzycznej w Szamotułach.


„Moon River” to piosenka skomponowana przez Henry'ego Mancini z tekstem Johnny'ego Mercera. Kompozycja otrzymała Oscara za najlepszą oryginalną piosenkę wykorzystaną w obrazie filmowym „Śniadanie u Tiffany'ego (1961).

.....

27 stycznia 1945 roku, to data już bardzo odległa i jest coraz mniej wśród nas świadków tamtych wydarzeń. Odchodzą i niedługo pozostaną nam tylko pomniki i zapisy historii. Już po raz 74 obchodzimy  rocznicę wyzwolenia naszego miasta i odzyskania wolności spod okupacji niemieckiej podczas II wojny światowej.


W 74. rocznicę wyzwolnia naszego miasta publikuję niezwykłą opowieść płk Zenona Klemenczaka o Szamotułach, która ukazała się w Gazecie Moje Miasto wychodząca w Słupsku i Internecie - autorstwa Andrzeja Obecnego. Zenon Klemenczak, urodził się 7 września 1930 roku w Szamotułach przy ulicy Szerokiej 4 w rodzinie czeladnika masarniczego Ignacego Klemenczaka i jego żony Marianny z domu Pospiesznej.


.....

Fragmenty Koncertu Noworocznego w wykonaniu Orkiestry Filharmonii Poznańskiej, który odbył się wczoraj ( 5 stycznia 2019) w szamotulskiej hali Wacław. Tradycyjnie połączony był z uroczystym wręczeniem statuetki „Wieża 2019”......

SZAMOTUŁY. Uroczystą mszą świętą w Bazylice szamotulskiej i marszem powstańczym Szamotulanie oddali hołd Powstańcom Wielkopolskim w 100. rocznicę wybuchu Powstania Wielkopolskiego.


27 grudnia obchodziliśmy 100. rocznicę wybuchu Powstania Wielkopolskiego. Tego dnia w Szamotułach podobnie jak w latach ubiegłych miejscowi kibice Lecha Poznań już po raz szósty zorganizowali marsz powstańczy. Marsz poprzedziła msza święta w intencji Powstańców Wielkopolskich w Bazylice szamotulskiej. Po nabożeństwie kibice wraz z zaproszonymi mieszkańcami przemaszerowali ulicami miasta pod pomnik Powstańców Wielkopolskich...

.....

Powstanie Wielkopolskie wybuchło 27 grudnia 1918 roku. Podczas niespełna dwóch miesięcy Polacy opanowali większą część regionu. Walki zakończyły się podpisaniem rozejmu w Trewirze (16 lutego). Sankcjonował on polskie zdobycze terytorialne. Przedstawiciele mocarstw potwierdzili je w czerwcu, kiedy podpisany został traktat wersalski.


100 lat temu, 26 grudnia 1918 roku, w Poznaniu odbyła się wielka demonstracja patriotyczna zorganizowana przez Polaków na cześć przybyłego do miasta Ignacy Jan  Paderewskiego. Dla Poznania i Wielkopolski Ignacy Jan Paderewski stał się symbolem walki o odzyskanie wolności spod niemieckiego panowania...

.....

Strona 1 z 24 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 > >>
Odwiedziny: 1 176 249  ,