Msza św. w intencji ojczyzny w Święto Konstytucji 3 Maja [WIDEO]

2019-05-03

Dzisiaj przeżywamy uroczystość Najświętszej Maryi Panny, Królowej Polski, głównej patronki naszej Ojczyzny. W Bazylice Kolegiackiej o godz. 10.30 odprawiona została msza św. w intencji Ojczyzny. Liturgię mszy św. odprawił i kazanie wygłosił proboszcz Bazyliki ks. kan. Mariusz Marciniak.3 maja Kościół katolicki w Polsce obchodzi uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski. Nawiązuje ona do ważnych wydarzeń z historii Polski: obrony Jasnej Góry przed Szwedami w 1655 r., ślubów króla Jana Kazimierza - powierzenia królestwa opiece Matki Bożej, a także 228 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Po odzyskaniu niepodległości w 1918, rocznica Konstytucji 3 maja została uznana za święto narodowe.

Uroczystość została ustanowiona na prośbę biskupów polskich po odzyskaniu niepodległości po I wojnie światowej. Oficjalnie święto obchodzone jest od 1923 r. W 1920 r. zatwierdził je dla Kościoła w Polsce papież Benedykt XV. Po reformie liturgicznej w 1969 r. święto zostało podniesione do rangi uroczystości.
 

Msza św. w intencji ojczyzny w Święto Konstytucji 3 Maja
Msza św. w intencji ojczyzny w Święto Konstytucji 3 Maja Msza św. w intencji ojczyzny w Święto Konstytucji 3 Maja Msza św. w intencji ojczyzny w Święto Konstytucji 3 Maja Msza św. w intencji ojczyzny w Święto Konstytucji 3 Maja Msza św. w intencji ojczyzny w Święto Konstytucji 3 Maja Msza św. w intencji ojczyzny w Święto Konstytucji 3 Maja Msza św. w intencji ojczyzny w Święto Konstytucji 3 Maja Msza św. w intencji ojczyzny w Święto Konstytucji 3 Maja Msza św. w intencji ojczyzny w Święto Konstytucji 3 Maja Msza św. w intencji ojczyzny w Święto Konstytucji 3 Maja Msza św. w intencji ojczyzny w Święto Konstytucji 3 Maja
Odwiedziny: 1 525 524  ,